NEKE UROLOŠKE BOLESTI MUŠKARACA MOGUĆE JE OTKRITI NAKON 50. GODINE ŽIVOTA.TAKOĐER JE MOGUĆE TE ISTE BOLESTI SPRIJEČITI PODUZIMANJEM MJERA ZAŠTITE NAKON 40. GODINE ŽIVOTA.
Prostata, koja je reproduktivni organ kod muškaraca, počinje se povećavati u dobi nakon 40 godina. Proširenje može ranije početi ili brže napredovati kod muškaraca sa porodičnom istorijom bolesti prostate. Budući da mokraćni put prolazi kroz prostatu, povećanje organa uzrokuje kompresiju u traktu. Profesor Saadettin Eskiçorapçı, urolog u bolnici Atakent Univerziteta Acıbadem, kaže da bolesti prostate mogu biti maligne ili benigne i navodi :
“Ono što se javno naziva bolestima prostate je grupa dobroćudnih tumora , koja se najčešće susreće kada prostata oboli “.
Najčešći simptomi su često mokrenje, poteškoće u mokrenju, urinarni tok koji počinje i zaustavlja se i osjećaj nepotpunog pražnjenja mjehura. Često ustajanje noću kako bi mokrili jetakođer jedan od simptoma.
Kada se pacijent konsultuje sa doktorom,prvi testovi koji se rade kako bi se utvrdilo da li je riječ o malignom ili benignom oboljenju su PSA(tumor marker na prostatu).Veličina i anatomija prostate ocjenjuju se ultrazvučnim pregledima. Profesor Eskiçorapçı kaže da u slučajevima gdje su PSA vrijednosti iznad određene razine, javlja se sumnja na maligne bolesti prostate i takvi slučajevi zahtijevaju fizički pregled rukom. Ukoliko se prilikom ovog pregleda na bilo kojem mjestu pronađe zadebljanje radi se biopsija i uzorak se šalje na patologiju radi procjene.Međutim, visoka razina PSA ne pokazuje uvijek maligno stanje.U slučajevima dobroćudnog povećanja, pacijentov unos tekućine se reorganizira, ako pacijent ima blage simptome. U slučajevima dobroćudnog povećanja s težim simptomima, pacijent prima terapiju lijekovima. Ako pacijent nije u stanju urinirati ili postoji ozbiljna infekcija ili krvarenje, operacija postaje neophodna.Profesor Eskiçorapçı navodi da se prilikom operacija koriste laparoskopska i endoskopska laserska metoda te da se zahvaljujući njima pacijenti ne moraju hospitalizirati više od jednog dana. Slučajevi kod kojih je prostata narasla previše mogu se liječiti i robotskim hirurškim zahvatima.Dok je laparoskopska i robotska hirurgija prostate vrlo česta i radioterapija može biti opcija za neke pacijente.
Profesor Eskiçorapçı navodi da novo razvijeni sistem ranog dijagnosticiranja tumora prostate omogućava bolesnicima da se pregledaju s odjećom i da taj sistem može eliminirati potrebu za rektalnim pregledom rukom. Imajući na umu da PSA test ima nisku pouzdanost i uzrokuje nepotreban stres na pacijentima kada se dobiju visoki rezultati, profesor Eskičorapçı kaže:
“Mogućnost otkrivanja malignih tumora, ako postoji, vrlo je visoka s ovim sistemom. Moguće je da pacijenti koji se ne podvrgnu rektalnom pregledu zbog niskih PSA vrijednosti imaju i maligne tumore.Ovaj sistem osigurava da takvi pacijenti budu zaštićeni. Prema postignutim rezultatima koji su sada spremni za objavljivanje, metoda će smanjiti potrebu za rektalnim pregledom za 90% “.
Ukazujući da se ciste i tumori bubrega sada mogu lakše otkriti, budući da stručnjaci češće koriste ultrazvučne preglede , MRI i tomografske metode, profesor Eskocorapçı kaže:
“Ove se formacije susreću kod polovice populacije nakon 50. godine života i 90% ovih formacija su benigne “.
METODE DIJAGNOZE I LIJEČENJA
Problem se otkriva samo kada je u fazi izazivanja boli, što se događa kada bolest napreduje značajno. Stoga se preporučuje da moškarci nakon 45 godina starosti rade redovne preglede bubrega i prostate.
Kada postoji tumor ili upala u organu, ili kada spomenuti tumor ili upala raste i vrši pritisak na organ, intervencija postaje neophodna. Dok se benigne i prekomjerno velike ciste uklanjaju laparoskopskom operacijom, maligni tumori zahtijevaju da se cijeli bubreg ukloni laparoskopski, ako je pretjerano velik. U slučajevima manjih malignih tumora, bubreg ostaje i samo se tumor uklanja.
Profesor Bülent Soyupak, urolog u bolnici Acıbadem Adana, navodi da tumori mokraćnog mjehura, čija se stopa incidencije u posljednje vrijeme povećava, obično razvijaju kod srednjovječnih i starijih ljudiProfesor Soyupak kaže da je pušenje najznačajniji i uzrok tumora mokraćnog mjehura i naglašava da se rizik izravno povećava s vremenom i količinom pušenja.
Najčešći simptom tumora mokraćnog mjehura je krv u urinu, bez povezanih bolova. Drugi simptomi uključuju osjećaj peckanja dok se mokri, česta mokrenja i bol prilikom mokrenja.
Navodeći da se dijagnoza provodi kroz urinarnu analizu, ultrazvučne preglede i kompjutersku tomografiju, profesor Soyupak kaže:
“Konačna dijagnoza se dobija nakon endoskopije mokraćnog mjehura i patološke procjene uzorka dobijenog tokom endoskopije.Ako je moguće, stručnjak može liječiti pacijenta tokom postupka endoskopije uklanjanjem tumorskog tkiva. Ako stadij bolesti nije pogodan za to, stanje pacijenta prati se redovnim endoskopijama. Slučajevi u naprednim fazama mogu zahtijevati da se mjehur potpuno ukloni. S druge strane, neki bolesnici liječe se hemoterapijom i radioterapijom “.
Disfunkcija erekcije, koja se naziva impotencija, je nemogućnost razvoja ili održavanja erekcije tokom spolne aktivnosti. Iako to nije zloćudna bolest, to značajno utječe na kvalitetu života i stopa učestalosti ovog stanja povećava se s dobi. Profesor Bülent Soyupak navodi da su glavni uzroci ovog stanja kardiovaskularne bolesti, dijabetes, neurološke bolesti, hormonski poremećaji, nuspojave lijekova (osobito psihijatrije i kardioloških lijekova) i psihološki razlozi.
Dijagnoza uključuje prikupljanje medicinske dokumentacije pacijenta, kao i fizički pregled.U slučajevima disfunkcije erekcije za koju se smatra da je psihološkog uzroka potrebno je uraditi i psihoanalizu pacijenta.S druge strane, laboratorijski testovi propisuju se uzimajući u obzir faktore rizika za pacijenta. Nadalje, stručnjaci provjeravaju razinu glukoze u krvi, razinu holesterola, testosterona i prolaktina svih pacijenata. Profesor Soyupak navodi da su ti testovi korisni u određivanju faktora rizika, a ne dijagnoze. Istaknuvši kako bi tretman trebao biti u skladu s uzrokom, profesor Soyupak kaže:
“Pojedinci bi trebali napraviti promjenu načina života kao što je gubitak težine, spaljivanje abdominalne masti, redovito vježbanje i prestanak pušenja. Ako stanje proizlazi iz nuspojava lijeka, pojedinac treba konsultirati srodni odjel i prebaciti se na drugi lijek. Dok daju hormonske pripravke bolesnicima s niskim testosteronom, rizik od tumora prostate treba uzeti u obzir. Trenutno postoji i oralno davanje lijekova čija je upotreba vrlo česta unatoč činjenici da one ne uključuju ciljanu terapiju. Postoji i lokalno davanje kreme, kao i intravenozno davanje lijekova. Posljednje sredstvo je korištenje penisne proteze “.